Lahden golfin kauppa Cooke-kentästä

  • 16.1.2021

Lahden golfin kauppa
Cooke-kentästä

Arvon ViGS ry:n jäsenet,

Kuten moni on varmasti mediasta lukenut, Lahden Golf (LG) on hankkinut osake-enemmistön Cooke kentän osakkeista sekä Golf Paviljonki -klubirakennuksen. LG:n tiedotteeseen pääset tästä.

Vierumäen golfseuran jatkaa toimintaansa normaalisti. Hallitus jatkaa kauden 2021 suunnittelua normaalin aikataulun mukaan. Seuran sääntömääräinen vuosikokous järjestetään maaliskuussa. Suurimpina vaikuttavina tekijöinä ViGS:n osalta ovat kotikenttä- ja palevlusopimukset, joita selvitetään seuran osalta lisää, kun Classicin ja Cooken osakeyhtiöiden suunnitelmat tarkentuvat ensi kesää varten. Seuran tapahtumia ja kilpailuita pyritään ensi kesän osalta viemään läpi aikaisempien vuosien tapaan. Lisäksi seuran pelioikeuksien käyttöä molemmille kentille pyritään jatkamaan kuten aiemmin.

Muistutamme, että Vierumäellä on kaksi kentää ja kolme ”toimijaa”. Classic (Vierumäki Golf oy, VG), Cooke (Vierumäki Golf Club oy, VGC) sekä Vierumäen golfseura ry (ViGS). Osakeyhtiöt vastaavat kentistään, pyörittävät operatiivista toimintaa, kentänhoitoa yms. ViGS puolestaan tarjoaa jäsenistölleen harjoitus- ja kilpailutoimintaa sekä pyrkii edistämään golfin harrastamista. ViGS toimii ry pohjaisesti. ViGS:n kannalta on erittäin tärkeää, että säilytämme hyvän, tiiviin sekä toimivan yhteistyön molempien osakeyhtiöiden kanssa parhaan mahdollisen lopputuloksen saavuttamiseksi jäsenistön sekä osakkeen omistajien kannalta.

Toivotamme Lahden Golfin tervetulleeksi Vierumäelle ja haluamme rakentaa hyvän yhteistyön uuden Cooken omistajan sekä Lahden golfin kanssa Päijät-Hämeen golfin edistämiseksi.

 

Terveisin,

ViGS ry hallitus.