14.3 seuran tilaisuudet (COVID-19 / Korona)

  • 13.3.2020

14.3 seuran tilaisuudet (COVID-19 /
Korona)

Seuran tilaisuudet 14.3 Vierumäellä siirretään myöhemmin ilmoitettavaan ajankohtaan THL:n suositusten mukaisesti.

Asiasta lähetetään tiedote jäsenistölle sähköpostitse 13.3 iltapäivän aikana.

Tilannetta on seurattu viime päivien aikana aktiivisesti ja siitä on käyty keskustelua seuran hallituksen kesken.

Samalla joudumme poikkeamaan tilanteen johdosta seuran säännöistä, jotka määrittävät vuosikokouksen pidettäväksi ennen 15.3.2020 mennessä. Ihmisten terveys ja tartunnan laajenemisen estäminen ajavat tässä tapauksessa ry sääntöjen yli. Kyseessä on ns. Force Majeure tilanne.

Hallituksena pyrimme keksimään tavan, jolla vuosikokous saadaan pidettyä mahdollisimman pian. Todennäköisesti kokous järjestetään etäyhteydellä. Uudesta kokouksesta tiedotetaan jäsenistöä sähköpostitse sekä seuran nettisivuilla.

Sääntö- ja WHS- tilaisuudelle etsitään uusi ajankohta sitten, kun Korona tilanne sen mahdollistaa.

Toivomme jokaiselta jäseneltä ymmärrystä asiaan.

Terveisin,

ViGS ry hallitus